Val di Sole – Dolina Słońca

Każdy narciarz potrzebuje do szczęścia dwóch rzeczy – śniegu i słońca. Dobrze przygotowane, długie trasy i sprawdzony sprzęt narciarski także są konieczne, ale nic tak nie cieszy narciarza jak jazda na nartach w pełnym słońcu.

  

Gdzie szukać takich warunków do szusowania? Oczywiście we Włoszech, w Dolomitach, a dokładniej w Val di Sole, czyli w Dolinie Słońca. Ta niezwykła dolina otoczona jest pięknymi masywami górskimi – Dolomity Brenta, Adamello-Presanella i Orlet-Cevedale, a tworzy ją kilka światowej sławy ośrodków narciarskich położonych na terenach do 3000 m npm: Folgarida-Marilleva, Madonna di Campiglio, Pinzolo, Pejo, Tonale, Ponte di Legno. Dzięki karnetowi Superskirama Dolomiti Adamello Brenta można jeździć na nartach w każdym regionie i korzystać z 380 kilometrów znakomicie przygotowanych tras. W każdym z resortów znajduje się doskonała infrastruktura narcairska: nowoczesne kolejski i wyciągi, snowparki, szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu.

Najlepsze trasy narciarskie regionu (wg www.valdisole.net):
1. „Nera di Folgarida” – Folgarida
Trasa: czarna
Początek 1 854 m npm
Koniec 1 300 m npm
Przewyższenie 554 m
Długość 1 850 m

2. „Orti” – Marilleva
Trasa: czarna
Początek 2 080 m
Koniec 1 886 m npm
Przewyższenie 194 m
Długość 700 m

3. „Paradiso” – Passo Tonale
Trasa: czarna
Początek 2 587 m
Koniec 1 850 m npm
Przewyższenie 737 m
Długość 3 000 m

4. „Doss dei Gembri – Tarlenta” – Pejo
Trasa: czerwona
Początek 2 350 m
Koniec 1 995 npm
Przewyższenie 355 m
Długość 2 000 m

Ale Val di Sole to nie tylko narty. Na terenach Parku Narodowego Stelvio i parku Adamello Brenta tereny do wędrowania znajdą miłośnicy klasycznego trekkingu, nornic walking, wędrówek na rakietach śnieżnych. W termach w Pejo i Rabbi każdy zrelaksuje się w otoczeniu pięknych alpejskich krajobrazów.źródło: http://www.valdisole.net