Karnawał to okres kolorowych bali, maskarad, pochodów. Rozpoczyna się zwykle w dniu Święta Trzech Króli i trwa do rozpoczęcia Wielkiego Postu.
Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, które tłumaczyć można jako pożegnanie mięsa w kontekście rozpoczynającego się okresu Wielkiego Postu. Wg innych źródeł, nazwa wywodzi się od łacińskiego carrus navalis, czyli wóz w kształcie okrętu, który uczestniczyć miał w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy, a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.
Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.
Najbardziej znane i widowiskowe imprezy karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Niemczech.
W Polce także utrzymuje się tradycja karnawału, okres między Bożym Narodzeniem a Środą Popielcową nosił nazwę zapusty. Określenie to używane było jeszcze po II wojnie światowej, zwłaszcza na wsiach. Z zapustami łączył się zwyczaj „chodzenia po kolędzie”, podczas którego kolędnicy odgrywali krótkie scenki fabularne, otrzymując w zamian poczęstunek lub drobne datki czy podarunki. Dla grup zamożniejszych (głównie szlachty, a później także mieszczaństwa) zapusty były okresem zabaw, kuligów, balów.
źródło tekstu: http://wikipedia.pl
zdjęcia: https://www.facebook.com/turismodamadeira, https://www.facebook.com/itakapl