Jeśli wybierasz się do Egiptu…

Strefa czasowa: GMT+2.00

 

Cło, paszport:

Przy wjeździe wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu. Przekraczając granicę nie musimy pokazywać biletu powrotnego ani posiadać określonej kwoty dewiz na deklarowany okres pobytu. Istnieją ograniczenia dotyczące wywozu waluty miejscowej: wywieźć można do 1000 LE.

Przydatne zwroty:

Nie rozumiem: ana mish fahem
Czy mówisz po angielsku?: int betetkalem inglizi?
Czy możesz mi pomóc?: mumken tsaa’dni?
Informacja: istiilaamaat
Na imię mam …: Ana esmi…
Czy mogę zrobić ci zdjęcie?: Hal yomken an akhoz lak sora?
Potrzebuję policjanta turystytcznego: Oreed ragol shorted al seyaha
Gdzie jest toaleta?: Ayn dawret al meyah?
Może mnie pan tam zawieźć?: Hal yomken an takhozny ela haza alaonwan?
Ile kosztuje pokój?: bi kam el-oda?

Komunikacja: Taksówki są tanie, jednak lepiej ustalić cenę za przewóz przed rozpoczęciem kursu.

Przykładowe ceny: piwo 5-6 LE, sok 1.5-3 LE, pizza 6-10 LE, arbuz 2 LE/kg, pomarańcze 2LE, woda mineralna 1.5 LE za 1,5 l., herbata w barze ok. 0,5 LE, obiad w restauracji ok. 15 LE, falafel już od 2-6 LE.

Co zabrać ze sobą: • nakrycie głowy chroniące przed udarem • okulary przeciwsłoneczne • krem z filtrem UV • środki przeciw owadom • lekarstwa na ewentualne zatrucia pokarmowe

Kultura

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza rejonami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów ani portów.

Kuchnia egipska

Charakteryzuje się bardzo częstym wykorzystaniem w trakcie przygotowania posiłków mięsa mielonego zwanego kofta. Jest ono zazwyczaj pieczone na rożnie. Równie często wykorzystuje się w kuchni egipskiej również pieczony na rożnie kebab, który zazwyczaj robiony jest z mięsa jagnięcego. Mięso to podawane jest najczęściej na warstwie pietruszki zwanej badounis a niekiedy przyozdabiane smażonymi pomidorami i cebulą. Również kebab podawany jest z sałatkami i z chlebem oraz pastą sezamową. Do jednych z najczęściej podawanych mięs można zaliczyć na pewno Firekh (kurczaka) oczywiście pieczonego na ruszcie oraz Harnam (gołąb) podawanego nadziewanego ryżem oraz przyprawami. Gołąb podawany jest również w postaci gulaszu gotowanego w dużym glinianym garnku (tagen) z pomidorami, cebulą, ryżem oraz z pszenicą. Oczywiście kuchnia egipska obfituje w posiłki z owoców morza. Przeważnie dania te są smażone lub pieczone. Dania rybne oczywiście są najsmaczniejsze w Aleksandrii gdzie zawsze można liczyć na świeże połowy darów morza.

Placówki dyplomatyczne:

Ambasada RP w Kairze
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo
Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83
fax. (0-0202) 735-54-27
e-mail: sahafa@bolanda.org
strona internetowa: www.bolanda.org

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu
ul. Alzacka 18, 03-972 Warszawa
tel. 617 69 73, 616 13 67, 616 13 69
fax 617 90 58
e-mail: embassyofegypt@neostrada.pl

 

Po więcej informacji zapraszamy na: http://www.odyssei.com/

Źródło: http://www.odyssei.com/